(Harrachovy kameny 1411 m)

Vrbatova bouda 1395 m

 

Dane liczbowe

Harrachovy kameny z miejscowości Rokytnice nad Izerą

punkt początkowy

Rokytnice nad Izerą (464 m)

długość podjazdu

11,52 km 

różnica wzniesień

947 m

średnie nachylenie

8,2 %

najbardziej stromy kilometr

17,2 %

max nachylenie na 100 metrach

24 % 

max nachylenie na 50 metrach

30 % 

Opis podjazdu

Jeden z najwyżej położonych w Czechach punktów, do którego "da się" dojechać na rowerze. Niezwykle wymagający podjazd! Od Rokytnic nad Izerą aż do schroniska  Dvoračky biegnie szosa, w górnych partiach podjazdu mocno zniszczona (stan na rok 2005). Powyżej schroniska Dvoračky aż do szczytu Harrachovy kameny (1411 m) prowadzi leśna droga, niestety objęta całkowitym zakazem wjazdu rowerów. A szkoda, bo podjazd dla wytrawnych jest do wyjechania w siodle, a krajobrazy przepiękne.

        Od strony wschodniej w okolice szczytu, a dokładniej do górskiego schroniska Vrbatova bouda (1395 m n.p.m.) doprowadza druga co do wysokości szosa w Czechach dopuszczona do ruchu rowerowego (wariant 1). Między szczytem a schroniskiem istnieje dobrej jakości szutrówka o długości 300 metrów, ale niestety także objęta zakazem wjazdu rowerów.

   

Profil

Zdjęcia:

 

Podjazd zaczyna się w zasadzie przy drodze nr 14 łączącej Vrchlabí z Harrachowem

 

 

Dopiero w okolicy schroniska Dvoračky można liczyć na jakieś widoki

 

 

Powiedzmy, że rozciąga się szeroka panorama aż po Góry Izerskie ;-)

 

 

Przy tym drogowskazie szlak rowerowy rozwidla się - niestety oba warianty sprowadzają w dół 

 

 

Ta droga jest niestety zamknięta dla ruchu rowerowego - w mglistą i deszczową pogodę nie spodziewałem się nikogo na szlaku, chociaż to różnie bywa :-)

 

 

 

Podjazd jest chwilami bardzo stromy, zaś wykopywane właśnie rowki odwadniające utwierdzają mnie w przekonaniu, że zakaz wjazdu rowerów nie jest tymczasowy ...

 

 

Harrachovy kameny, 1411 m. Najwyżej położony punkt tego traktu.

 

 Jak już się tyle przejechało, można potoczyć się 300 metrów płaską szutrówką i dotrzeć do szosy, gdzie kończy się szlak rowerowy Jilemnice - Vrbatova bouda. 

Okazja do zamknięcia wysokogórskiej pętli w wyżej opisany sposób jest niezwykle kusząca, ale dla kilku osób zmaterializowała się ona już w postaci mandatu (pokuty) ...

 

 © Michał Książkiewicz